Економічна модель Японії

План

І. Основні положення.
1. Японія у світовому господарстві.
2. Післявоєнний шлях японської економіки.
ІІ. Економічна модель Японії.
1. Особливості структури приватного підприємництва.
2. Трудові відношення.
3. Роль держави.
ІІІ. Японія в міжнародних економічних відношеннях.
1. Розвиток і структура зовнішньої торгівлі.
2. Обмін технологій.
3.      Експорт - імпорт капіталу. Його характерні риси.
4.      Токіо - світовий фінансовий центр.
IV. Проблеми 90-х років.
V. Торгові відношення між Україною і Японією.

 

 

 

Торгові відношення між Україною і Японією.
Україна і Японія мали низький товарообіг, об'єм якого в 1994 р. склав $53,6 млн., що не відповідало потенційним можливостям обох держав,
У 1995 р, була підписана спільна українсько-японська угода, що стало основою для розширення зовнішньоекономічних зв'язків між двома країнами. Було прийняте рішення про виділення Україні японського кредиту в розмірі $23,4 млн. Однак висунуті з боку уряду вимоги про виділення кредиту Україна зуміла виконати тільки в грудні 1995 р. У 1996 р. спостерігалося подальше збільшення товарообігу між Україною і Японією (більш ніж у 2 рази в порівнянні з 1995 р.), в основному, за рахунок реалізації японського кредиту під закупівлі їхніх товарів.
Три групи українських товарів: продукти неорганічної хімії, чорні метали й алюміній склали більш 90% українського експорту в 1996 р. Номенклатура товарів, що закуповуються Україною в Японії, декілька ширше. Більш 1/5 засобів затрачається на закупівлю японських автомобілів.
Роблячи прогнози перспективи українсько-японських торгових відносин, варто очікувати, що вони надалі будуть розвиватися більш високими темпами. Це підтверджується довгостроковими контрактами, підписаними в 1997 р.
Відповідно до контрактів:
• на японський Центральний банк покладена задача по розміщенню українських облігацій у Японії (об'єм 250 млн. долл. США по ставці 3,5% річних);
• передбачено експортне кредитування на реконструкцію АТ "Білоцерковшіна" (сума 50 млн.долл. США);
• передбачається відкриття в Україні представництв головних японських корпорацій "Нісе Іваі", "Міцубісі", "Міцуі" і "Сумімото" із метою організації системної і цивілізованої торгівлі між країнами.
При цьому особлива увага буде виділено не тільки безперебійному функціонуванню торгових домів окремих японських фірм, але й оснащенню українських підприємств сучасним технологічним устаткуванням і апаратурою (для гірничодобувних комбінатів від компанії "Комацу" - на 15 млн. долл. США, для державних телекомпаній від різних японських фірм - на 10 млн. долл. США, для виробничого об'єднання «Южмаш» від японських виробників побутової техніки - на 15 млн. долл. США і т.д.)
Передбачено надання Україні пільгових довгострокових кредитів під гарантії з метою виробництва конкурентноздатної на світовому ринку української продукції (метали, цукор, насіння. Зерно і т.д.)
 
Література

1.    Ломакин В. К.  Мировая экономика: Учебник. Москва, 1998.
2.    Миклашевская Н. А., Холопов А. В.  Международная экономика.
Москва, 1998.
3.    Овчинников Г. П. Международная экономика. Санкт-Петербург, 1998.
4.    Ростов Є. Ф. Економіка кран світу: Довідник. Київ, 1998.
5.    Філіпенко А. С., Вергун В. А., Бураковський І. В. та ін. Економіка зарубіжних країн: Підручник 2-ге вид. Київ, 1998.
6.    Румянцев А. П. , Румянцева Н. С. Международная экономика. Киев, 1999.
7.    Шлихтер С. Б., Лебедева С. Л. Мировая экономика. Москва 1998.
8.    World economic outlook. Dec. 2000. IMF, 2000.
9.    World development report, 1999/00. Washington, D. C., 2000.